Reprezentacja

Zaproponuj nam swoją pozycję z odniesieniami w kulturze.

Zaproponuj artykuł

Dobre Miejsce

Michael Schur

Serial

Opis fabuły

Eleanor Shellstrop umiera, a w zaświatach wita ją Michael, który twierdzi, że jako jedna najszlachetniejszych osób, trafiła ona do „Dobrego Miejsca”, materialnego raju. Kobieta stwierdza, że doszło do pomyłki – jej życie wyglądało zupełnie inaczej, niż to przedstawił architekt Dobrego Miejsca, a ona wcale nie była szczególnie dobrą osobą. Chcąc zasłużyć na miejsce w raju, prosi obecnego tam Chidiego, wykładowcę filozofii i etyki, aby nauczył ją bycia dobrym człowiekiem.

Reprezentacja

Janet jest źródłem wszystkich informacji w swojej okolicy. Zawiera także całą wiedzę wszechświata i chętnie odpowie na czyjeś pytania. Janet nie ma określonej płci i używa zaimków ona/jej, często podkreślając, że "nie jest dziewczyną".

Szkoła złamanych serc (2022)

Hannah Carroll Chapman

Serial

Opis fabuły

Prowokacyjny mural ujawnia potajemne łóżkowe schadzki uczniów liceum Hartley. Jego autorka, Amerie, musi stawić czoła przykrym konsekwencjom swoich działań.

Reprezentacja

Darren, jedna z głównych postaci, jest osobą niebinarną (i jest grane przez niebinarną osobę aktorską).

Another Life

Aaron Martin

Serial

Opis fabuły

Dzielne osoby astronauckie lecą wszerz galaktyki, żeby odkryć zamiary cywilizacji, która wylądowała na Ziemi wielkim artefaktem.

Reprezentacja

Osoba lekarska na statku kosmicznym, Zayn Petrossian, jest osobą niebinarną.

Star Trek: Discovery

Bryan Fuller, Alex Kurtzman

Serial

Opis fabuły

Kolejna seria z cyklu Star Trek. Tym razem zabieramy się w podróż na U.S.S. Discovery, gdzie śladami byłej pierwszej oficerki, Michael Burnham odkrywamy tajemnice wszechświata.

Reprezentacja

Osoba inżynierska na statku kosmicznym, Adira Tal, jest osobą niebinarną.

Próby Słońca

Aiden Thomas

Książka

Opis fabuły

Co dekadę słoneczne bóstwo Sol wyłania dziesięcioro najgodniejszych półbogów w wieku od trzynastu do osiemnastu lat do udziału w Próbach Słońca. Zwycięzca Prób dostąpi najwspanialszego zaszczytu – będzie niósł światło i życie do wszystkich świątyń w Reino del Sol. Słońce wybiera tylko najpotężniejszych i najbardziej zasłużonych półbogów. Teo wie, że jako zwyczajny Jadeita nie ma szczególnych szans, aby zostać Zwiastunem. Czy mimo przeciwności zostanie Herosem Sol?

Reprezentacja

Ogromna ilość reprezentacji, wiele postaci transpłciowych i niebinarnych. Między innymi jest to bezpłciowe bóstwo Sol oraz osoba, z którą rywalizują główni bohaterowie - Ocelo.

Felix ever after. Na zawsze Felix

Callender Kacen

Książka

Opis fabuły

Felix Love nigdy nie był zakochany, a ironią losu jest nazwisko, które nosi. Desperacko chce się dowiedzieć, jak to jest kochać, i nie rozumie, dlaczego innym przychodzi to tak łatwo, a jemu nie. Kiedy ktoś anonimowo wysyła Felixowi transfobiczne wiadomości, zaraz po tym jak upublicznia jego zdjęcia sprzed korekty płci, Felix wymyśla plan zemsty. Jednak czekają na niego kolejne niespodzianki, a jedną z nich będzie uwikłanie w coś na pozór trójkąta miłosnego.

Reprezentacja

Główny bohater, Felix, poszukuje swojej tożsamości. Wie że na pewno nie jest dziewczyną, ale "chłopak" też czasem do końca nie pasuje...

Nimona

N.D. Stevenson

Komiks

Opis fabuły

Nimona jest młodą i porywczą zmiennokształtną. Marzy o zostaniu łotrzycą. Lord Ballister Czarneserce to arcyłotr pragnący zemsty. Oboje szykują potężną rozróbę. Gdy drobny sabotaż kończy się zaciekłą bitwą, lord Czarneserce uświadamia sobie, że moce Nimony są równie mroczne i tajemnicze co jej przeszłość… Jej nieprzewidywalna, dzika natura może być o wiele groźniejsza, niż gotów jest przyznać.

Reprezentacja

Nimona to Nimona. Zmiennokształtny byt, wciskany w kategorie płciowe przez ludzi gdy pokazuje się pod postacią dziecka (zwykle dziewczynki). Gdy inni dowiadują się, że może zmieniać postać, zwykle nazywane jest potworem. Warto wspomnieć, że Nimona komiksowa używa zaimków ona/jej (w oryginale she/her) ale w animowanej adaptacji Netflixa już form neutralnych. Postać ewoluowała i zmieniała swoje znaczenia również dla osoby autorskiej, wraz z lepszym zrozumieniem swojej własnej tożsamości.

Sam Sylwester i wiele na wpół przeżytych żyć

Maya MacGregor

Książka

Opis fabuły

Sam wyjeżdża z małego miasteczka w którym stało się coś złego. Odnajduje się w małym miasteczku nad oceanem i rozwiązuje zagadkę morderstwa z lat siedemdziesiątych.

Reprezentacja

Sam Sylvester jest osobą niebinarną. Używa zaimków ono/jeno. Sam jest również autystyczne.

Sowi dom

Dana Terrace

Serial

Opis fabuły

Kreskówka o świecie alternatywnym.

Reprezentacja

Raine Whispers, była osoba partnerska Idy jest niebinarna. W wersji polskiej używa zaimków "on/jego". Masha ma pomalowane paznokcie w kolorach niebinarnej flagi, w jednej ze scen nosi plakietkę z zaimkami "they/them"

Genderqueer

Maia Kobabe

Komiks

Opis fabuły

Autobiograficzny komiks o odkrywaniu swojej tożsamości płciowej i próbach funkcjonowania w binarnym społeczeństwie.

Reprezentacja

Osoba autorska jest osobą niebinarną.

Billions

Brian Koppelman, David Levien, Andrew Ross Sorkin

Serial

Opis fabuły

Ambitny prokurator federalny Chuck Rhoades otrzymuje informacje dotyczące nielegalnych praktyk na rynkach finansowych i rozpoczyna wojnę z wpływowym finansistą.

Reprezentacja

Taylor Mason to osoba niebinarna.

Orlando

Virginia Woolf

Książka

Opis fabuły

Orlanda poznajemy jako nastoletniego szlachcica (...) a paręset stron dalej żegnamy jako wyzwoloną trzydziestosześciolatkę w 1928 roku.

Reprezentacja

Książka z poprzedniego wieku, więc osoba bohaterska genderfluid(?) - nie ma jednoznacznego określenia

Lark i Kasim. Czas na rewolucję

Kacen Callender

Książka

Opis fabuły

Tweet Lark o nieodwzajemnionej miłości staje się viralem. Problem w tym, że to nie ono tego tweeta napisało. Czy Lark wykorzysta kłamstwo na swoją korzyść?

Reprezentacja

Zarówno Lark jak i jedna z jej osób przyjacielskich jest osobą niebinarną.

Steven Universe

Rebecca Sugar

Serial

Opis fabuły

Steven Universe jest pół człowiekiem, pól kryształem. Choć jeszcze nie potrafi korzystać w pełni ze swoich mocy, przemierza krainę z trzema Kryształowymi Klejnotami, aby jak najbardziej pomóc im w pilnowaniu bezpieczeństwa ludzkości.

Reprezentacja

Shep - do tej pory jedyna ludzka niebinarna postać w tym serialu, osoba partnerska Sadie Miller. Stevonnie - fuzja Stevena i Connie, twórczyni serialu stwierdziła, że płeć tej postaci jest ciężka do opisania, ponieważ jest bezpośrednią reprezentacji relacji między Stevenem i Connie. Używa neutralnych zaimków.

Loki

Michael Waldron

Serial

Opis fabuły

Serial oryginalny zaliczany do MCU. Loki zmuszony zostaje do pracy w agencji monitorującej czas po tym, jak przyłapano go na kradzieży Tesseractu. Postanawia wykorzystać to na swoją korzyść i przenosić się w czasie, by zmieniać historię ludzkości.

Reprezentacja

Loki Laufeyson - niebinarne bóstwo, mogące zmieniać kształty i mieć różne wcielenia

Hedwig and the Angry Inch

John Cameron Mitchell

Sztuka

Opis fabuły

Hedwig, wraz ze swoim zespołem The Angry Inch, przemierza stany za trasą koncertową Tommy’ego, który ukradł jej teksty i na nich buduje karierę.

Reprezentacja

Hedwig Robinson - osoba genderqueer, muzycze z Wschodnich Niemiec.

Our Flag means Death

David Jenkins

Serial

Opis fabuły

"XVIII wiek. Do tej pory żyjący w luksusach arystokrata Stede Bonnet postanawia porzucić swoje dotychczasowe przywileje i zostać piratem."

Reprezentacja

Jim Jimenez - niebinarna osoba piracka

Magnus Chase i bogowie Asgardu

Rick Riordan

Książka

Opis fabuły

Magnus Chase żyje samotnie na ulicach Bostonu. Całe jego życie zmienia się w momencie, kiedy tonie w rzece i przy okazji dowiaduje się, że cała mitologia nordycka jest jednak prawdą, a on musi natychmiast wyruszyć na misję, żeby ocalić wszystkie dziewięć światów.

Reprezentacja

Alex Fierro - osoba genderfluid, dziecko lokiego, osoba partnerska głównego bohatera

The A List

Dan Berlinka, Nina Metivier

Serial

Opis fabuły

Mia przypływa na bezludną wyspę, na której ma odbyć się prestiżowy letni obóz. Podczas pobytu tam na jaw zaczynają wychodzić wieloletnie tajemnice i paranormalne zjawiska obecne w tym miejscu.

Reprezentacja

Alex - uczestnicze obozu, osoba niebinarna, wprost mówiąca "smash gender binary"

Sandman

Neil Gaiman

Komiks

Opis fabuły

Sen, po wielu latach niewoli w posiadłości brytyjskiego maga, rusza odbudować swoje królestwo. Nie jest to prostym zadaniem, ponieważ po drodze musi zmierzyć się z wszystkimi błędami przeszłości.

Reprezentacja

Pożądanie - postać genderfluid, w komiksach określana jako "brato-siostrze" oraz "ciocia-wujek"

Lewa ręka ciemności

Ursula K. Le Guin

Książka

Opis fabuły

Genly Ai jest wysłannikiem Ekumeny na planetę Gethen, zamieszkałą przez bezpłciowe istoty. Pomimo braku zrozumienia ich systemu państwowego oraz wartości, zostaje wplątany w pałacowe intrygi, próbując doprowadzić do dołączenia Gethenu do planet Ekumeny.

Reprezentacja

Mieszkańcy Gethenu poza okresem godowym żyją bez pojęci płci. Tylko w okresie godowym wykształcają się u nich drugorzędne cechy płciowe, jednak nie muszą być takie same przez całe życie.

Sex Education

Laurie Nunn

Serial

Opis fabuły

Maeve, widząc jak dużym problemem jest brak poprawnej edukacji seksualnej wśród znajomych z Moordale High namawia Otisa, żeby wspólnie założyli biuro porad seksuologicznych.

Reprezentacja

Cal - osoba niebinarna, w 3 sezonie walczyło z dyrektorką o mundurki, które nie definiują płci

Good omens

Neil Gaiman, Terry Pratchett

Książka

Opis fabuły

Koniec świata nastąpi już w najbliższą sobotę, tuz po kolacji. Crowley i Aziraphael bardzo dobrze czują się na Ziemi, więc ich misją zostanie powstrzymanie nadchodzącej apokalipsy. Żeby tego dokonać muszą zabić Antychrysta, jednak okazuje się, że ten ma 11 lat i uroczego psa.

Reprezentacja

Anioły i Upadłe anioły w książce nie mają żadnej przypisanej płci.

Smoczy książę

Justin Richmond, Aaron Ehasz

Serial

Opis fabuły

Przez konflikt ludzkich magów z pozostałymi mieszkańcami krainy Xandrii dochodzi do wybuchu wojny. W obliczu trwającego konfliktu dwoje ludzkich dzieci oraz elfia zabójczyni łączą siły, aby odkryć tajemnicę, która może pomóc go zakończyć.

Reprezentacja

Kazi - interpretatorze języka elfiego

She-Ra i księżniczki mocy

N.D. Stevenson

Serial

Opis fabuły

Remake animacji „She-Ra: Księżniczka Mocy”. Po znalezieniu magicznego miecza, który dał jej moce She-Ry, Adora opuszcza Hordę. Dowiaduje się prawdy o kłamstwach Shadow Weaver i dołącza do Rebelii, żeby przywrócić pokój w krainie.

Reprezentacja

Double Trouble - zmiennokształtne reptilianiszcze, osoba szpiegowska ze strony Hordy

Nigdy nie będziesz szło samo

Anouk Herman

Książka

Opis fabuły

Katuchna mieszka w familoku i szuka znajomych na internetowych czatach. Poznająć na jednym z nich Sobakę, młodego anarchistę z katowickiego squotu nie podejrzewa, że ten zimowy wieczór przysporzy jej sporo kłopotów i więcej niż tę jedną nową znajomość.

Reprezentacja

Jedna z osób bohaterskich outuje się jako osoba niebinarna w trakcie książki.

Wszystkiego, co najlepsze

Mason Deaver

Książka

Opis fabuły

Ben outuje się przed rodzicami, przez co jeno życie zmienia się diametralnie. Jest to powieść o odkrywaniu swojej tożsamości, przyjaźni i relacjach.

Reprezentacja

Główna osoba w książce jest osobą niebinarną.