Reprezentacja

Zaproponuj nam swoją pozycję z odniesieniami w kulturze.

Zaproponuj artykuł

Pomiędzy. Historie osób niebinarnych

Renata Kim

Opis fabuły

Renata Kim rozmawia z osobami niebinarnymi oraz ich bliskimi, a także z ekspertami i tworzy pierwszy w Polsce zbiór wiedzy o osobach niebinarnych. Dziennikarka pyta o ich codzienność, zmagania z wykluczeniem, historie coming outów i o to, jak zostały przyjęte i co zmieniły. Oddaje w pełni głos osobom, które nie istnieją ani w polskim prawie, ani w społecznej świadomości, a dzięki tej książce po raz pierwszy mogą powiedzieć: jesteśmy.

Reprezentacja

Wiele historii osób niebinarnych, wywiady

Próby Słońca

Aiden Thomas

Opis fabuły

Co dekadę słoneczne bóstwo Sol wyłania dziesięcioro najgodniejszych półbogów w wieku od trzynastu do osiemnastu lat do udziału w Próbach Słońca. Zwycięzca Prób dostąpi najwspanialszego zaszczytu – będzie niósł światło i życie do wszystkich świątyń w Reino del Sol. Słońce wybiera tylko najpotężniejszych i najbardziej zasłużonych półbogów. Teo wie, że jako zwyczajny Jadeita nie ma szczególnych szans, aby zostać Zwiastunem. Czy mimo przeciwności zostanie Herosem Sol?

Reprezentacja

Ogromna ilość reprezentacji, wiele postaci transpłciowych i niebinarnych. Między innymi jest to bezpłciowe bóstwo Sol oraz osoba, z którą rywalizują główni bohaterowie - Ocelo.

Felix ever after. Na zawsze Felix

Callender Kacen

Opis fabuły

Felix Love nigdy nie był zakochany, a ironią losu jest nazwisko, które nosi. Desperacko chce się dowiedzieć, jak to jest kochać, i nie rozumie, dlaczego innym przychodzi to tak łatwo, a jemu nie. Kiedy ktoś anonimowo wysyła Felixowi transfobiczne wiadomości, zaraz po tym jak upublicznia jego zdjęcia sprzed korekty płci, Felix wymyśla plan zemsty. Jednak czekają na niego kolejne niespodzianki, a jedną z nich będzie uwikłanie w coś na pozór trójkąta miłosnego.

Reprezentacja

Główny bohater, Felix, poszukuje swojej tożsamości. Wie że na pewno nie jest dziewczyną, ale "chłopak" też czasem do końca nie pasuje...

Sam Sylwester i wiele na wpół przeżytych żyć

Maya MacGregor

Opis fabuły

Sam wyjeżdża z małego miasteczka w którym stało się coś złego. Odnajduje się w małym miasteczku nad oceanem i rozwiązuje zagadkę morderstwa z lat siedemdziesiątych.

Reprezentacja

Sam Sylvester jest osobą niebinarną. Używa zaimków ono/jeno. Sam jest również autystyczne.

Orlando

Virginia Woolf

Opis fabuły

Orlanda poznajemy jako nastoletniego szlachcica (...) a paręset stron dalej żegnamy jako wyzwoloną trzydziestosześciolatkę w 1928 roku.

Reprezentacja

Książka z poprzedniego wieku, więc osoba bohaterska genderfluid(?) - nie ma jednoznacznego określenia

Lark i Kasim. Czas na rewolucję

Kacen Callender

Opis fabuły

Tweet Lark o nieodwzajemnionej miłości staje się viralem. Problem w tym, że to nie ono tego tweeta napisało. Czy Lark wykorzysta kłamstwo na swoją korzyść?

Reprezentacja

Zarówno Lark jak i jedna z jej osób przyjacielskich jest osobą niebinarną.

Magnus Chase i bogowie Asgardu

Rick Riordan

Opis fabuły

Magnus Chase żyje samotnie na ulicach Bostonu. Całe jego życie zmienia się w momencie, kiedy tonie w rzece i przy okazji dowiaduje się, że cała mitologia nordycka jest jednak prawdą, a on musi natychmiast wyruszyć na misję, żeby ocalić wszystkie dziewięć światów.

Reprezentacja

Alex Fierro - osoba genderfluid, dziecko lokiego, osoba partnerska głównego bohatera

Lewa ręka ciemności

Ursula K. Le Guin

Opis fabuły

Genly Ai jest wysłannikiem Ekumeny na planetę Gethen, zamieszkałą przez bezpłciowe istoty. Pomimo braku zrozumienia ich systemu państwowego oraz wartości, zostaje wplątany w pałacowe intrygi, próbując doprowadzić do dołączenia Gethenu do planet Ekumeny.

Reprezentacja

Mieszkańcy Gethenu poza okresem godowym żyją bez pojęci płci. Tylko w okresie godowym wykształcają się u nich drugorzędne cechy płciowe, jednak nie muszą być takie same przez całe życie.

Good omens

Neil Gaiman, Terry Pratchett

Opis fabuły

Koniec świata nastąpi już w najbliższą sobotę, tuz po kolacji. Crowley i Aziraphael bardzo dobrze czują się na Ziemi, więc ich misją zostanie powstrzymanie nadchodzącej apokalipsy. Żeby tego dokonać muszą zabić Antychrysta, jednak okazuje się, że ten ma 11 lat i uroczego psa.

Reprezentacja

Anioły i Upadłe anioły w książce nie mają żadnej przypisanej płci.

Nigdy nie będziesz szło samo

Anouk Herman

Opis fabuły

Katuchna mieszka w familoku i szuka znajomych na internetowych czatach. Poznająć na jednym z nich Sobakę, młodego anarchistę z katowickiego squotu nie podejrzewa, że ten zimowy wieczór przysporzy jej sporo kłopotów i więcej niż tę jedną nową znajomość.

Reprezentacja

Jedna z osób bohaterskich outuje się jako osoba niebinarna w trakcie książki.

Wszystkiego, co najlepsze

Mason Deaver

Opis fabuły

Ben outuje się przed rodzicami, przez co jeno życie zmienia się diametralnie. Jest to powieść o odkrywaniu swojej tożsamości, przyjaźni i relacjach.

Reprezentacja

Główna osoba w książce jest osobą niebinarną.